Sekcja piłki nożnej dziewcząt TKKF „Starówka” Nowy Sącz jako datę powstania może sobie przypisać miesiąc maj 2007 roku, kiedy dziewczęta niespodziewanie wygrały silnie obsadzony turniej halowy w Tarnowie .
Następnie wzmocnione kilkoma nowymi twarzami w drużynie (Mariola Sobieraj, Dominika Fiut), uczestniczyły w międzynarodowym turnieju halowym o Puchar Prezydenta miasta Gliwic, gdzie po rozegraniu meczy w fazie grupowej zakończyły bój w tym turnieju. Surowymi egzaminatorkami”naszych” dziewcząt były drużyny z górnej ligowej półki takie jak 1 ligowy „Rolnik”Biedrzychowice czy „Piąteczki” Gliwice. Byly to dobre lekcje w wykonaniu renomowanych drużyn. Pomimo zajęcia jednego z ostatnich miejsc w turnieju, za najlepsza zawodniczkę została uznana Marysia Chojnowska reprezentująca nasz Klub, a kilka zawodniczek „Starówki” zostało zauważonych przez trenera „Bronowianki” Kraków, a zarazem koordynatora kadry Małopolskiej Juniorek – Andrzeja Żądło. Powolania do wspólnych treningów z zawodniczkami „Bronowianki” otrzymaly: Maria Chojnowska, Mariola Sobieraj i Klaudia Kalisz, które nastepnie na okres zgloszenia do rozgrywek ligowych „Starówki” zostaly wypozyczone do KS „Bronowianka” Kraków, gdzie radzily sobie bardzo dobrze, ponadto Marysia Chojnowska reprezentowala nasz klub w kadrze Malopolskiej juniorek.
Po tym zetknięciu się dziewczyn z piłką nożną w najśmielszych oczekiwaniach nie myślano wtedy jeszcze o założeniu dziewczęcej drużyny piłkarskiej w „jedenastkach”. Dziewczynom początkowo „zabawa” w grę w „nogę” podobała się, lecz nie w wydaniu zawodowym tzn. gry w lidze. Samozaparcie niektórych z nich i wspólne plany opiekunów drużyny, doprowadziło do tego, ze zaczęto myśleć o utworzeniu dziewczęcej piłkarskiej drużyny grającej nie tylko na hali, ale także na wymiarowym boisku trawiastym.

W początkowym etapie na treningi, które odbywały się na hali w Zawadzie w 2006 roku, zaczęło przychodzić z czasem liczba trenujacych dziewczat wzrosla do 17 . Skala umiejętności rzemiosła piłkarskiego u dziewcząt była szeroka, od bardzo dobrej do podstawowej, to jednak nie zrażało dziewcząt, lecz je mobilizowało do ciężkiej i wytrwalej pracy, ich samozaparcie i chęć gry w piłkę nożną, a jednocześnie udowodnienie płci odmiennej, ze dziewczęta także potrafią grac w „nogę” tak je dopingowało na treningach, ze ciężko było je usunąć z hali po zakończonych ćwiczeniach.

Tak zmotywowane, poprzez swoje ambitne założenia w coraz liczniejszym składzie przychodziły na zajęcia odbywające się na stadionie KS „Zabełcze”. W tym miejscu należy podkreślić duże zaangażowanie wyróżniającej się zawodniczki, a jednocześnie „sumienia” drużyny – Klaudii „KALISZKI” Kalisz, która swoja postawa i zaangażowaniem na treningach (prowadząc dzienniczek obecności zawodniczek) wpływała mobilizująco na koleżanki z drużyny i jednocześnie czuwała nad frekwencja kadry piłkarskiej. Drużyna przechodziła różne metamorfozy tj. ze składu, który początkowo rozgrywał mecze na hali pozostała jedna „jedyna” Klaudia. W trakcie przygotowań do sezonu piłkarskiego 2007/2008 w Małopolskiej Lidze Juniorek U-19, dziewczyny rozegrały dwa spotkania kontrolne. Jedno na obiektach LKS „Brunary”” pokonując drużynę gospodyń 8:1, bramki strzelały: Bożena Załubska – 3, Maria Chojnowska – 3 oraz Klaudia Kalisz – .
 

Drugie spotkanie kontrolne rozegrały z jedna z najmocniejszych drużyn w tej kategorii LKS „Naprzód” Sobolów pokonując je na ich obiekcie 3:2, a bramki dla „Starówki” zdobyty: Agnieszka Kubiak, Maria Chojnowska oraz Bożena Załubska.

Dziewczynom ciężko było uwierzyć w własne dokonania, a najlepiej świadczą o tym słowa jednej z zawodniczek: „Po meczu trener odbierał telefony z gratulacjami, a my nie mogłyśmy uwierzyć, że pokonałyśmy tak silną drużynę. Teraz jestem pewna, że w Małopolskiej Lidze Juniorek Starszych również będziemy zwyciężać.

Kadre druzyny stanowilo wówczas 18 zawodniczek : Natalia Konar, Joanna Pulit, Patrycja Danek, Dominika Fiut, Weronika Twardowska, Magdalena Jaskowiak, Agnieszka Milkowska, Wioletta Plachta, Maria Chojnowska, Monika Zielinska, Agnieszka Kubiak, Klaudia Kalisz, Mariola Sobieraj, Ewa Szarek, Aneta Szarek, Monika Jaworska, Kinga Smotkowicz, Barbara Patyk.

Starówka Nowy Sącz -Naprzód Sobolów (3;2)

 

 

W przeciągu 10 dni, spotykały na swojej drodze wiele trudności ,którym dzielnie stawiały czoła, czego efektem była znaczna poprawa kondycji.

 

Po okresie przygotowań przyszedł czas na rozpoczęcie rozgrywek w Malopolskiej Lidze Juniorek U-19. W trakcie losowania, które sie odbyto w Małopolskim Związku Piłki Nożnej w Krakowie los nas skojarzył w Grupie „A” z „Wanda” Kraków, „Naprzodem” Sobolów, „Nadwislanka” Nowe Brzesko oraz „Zielenczanka” Zielonki.

Pierwsze spotkanie, jakie mielismy rozegrać z „Naprzodem” Sobolów nie doszlo do skutku z powodu złych warunków atmosferycznych i cala kolejka została przesunięta. Drugim przeciwnikiem „Starówki” byla renomowana „Wanda” Kraków – zaliczana do faworytek tej grupy. Mecz został rozegrany na bardzo dobrze przygotowanej murawie MKS „Sandecja” Nowy Sącz, a wspaniała postawa zawodniczek oraz ich umiejętności piłkarskie potwierdziły, kto w tej grupie będzie grał „pierwsze skrzypce”. Od poczatku spotkania nie ulegalo watpliwosci, kto bedzie faworytem tych rozgrywek w grupie „A”. Pierwsza, historyczna bramkę dla „Starówki” zdobyła Agnieszka „KUBUŚ” Kubiak, która swój udział w tym meczu przepłaciła kontuzja na okres całych rozgrywek. Pozostałe bramki w tym meczu zdobyły: Mariola Sobieraj – 2, Klaudia Kalisz oraz najmłodsza na boisku Monika Jawor po jednej.

Pierwszy. materialny dorobek Starówki.

 

Kolejne spotkanie dziewczęta rozegrały na wyjeździe w Zielonkach, gdzie pomimo dwunastego zawodnika w postaci sędziego nie było żadnych złudzeń, kto rządzi na boisku. Dziewczyny wygrały to spotkanie zasłużenie 5:1, a bramki zdobywały: Monika Jaworska – 2, Mariola Sobieraj, Maria Chojnowska oraz Aneta Szarek po jednej. Stadion SKS „Startu” Nowy Sącz był kolejną areną meczu, jaki rozegrała „Starówka” z „Nadwislanka”Nowe Brzesko. Choć poczatek nie był łatwy z powodu „rozregulowanych” celowników czołowych napastniczek to i tak I polowa zakończyła się zwycięstwem „Starówki” 2:0. Na deser w drugiej połowie dziewczyny zaserwowały zgromadzonej publiczności sześć urokliwych bramek i mecz zakończył się zwycięstwem gospody 8:0, a bramki zdobywały: Mariola Sobieraj – 4, Kinga Smolkowicz – 2 oraz po jednej Maria Chojnowska oraz Weronika Twardowska.

Na zakończenie I fazy rozgrywek drużyna wyjechała na mecz do Sobolowa. Od początku gwizdka sędziego mecz był twardy i zacięty, a o każdą piłkę walczono jak o przysłowiowy „kawałek ziemi”. To jednak nie zrażało drużyny, a wręcz je dopingowało do dalszej walki. Prowadzenie objęły, co prawda gospodynie, ale odpowiedz „Starówki” była natychmiastowa z nawiązka gdyż po wyrównującej bramce Marioli Sobieraj, Basia Patyk przepięknym lobem nad bramkarka „Sobolowa”” dala prowadzenie „Starówce”. Pomimo zaciętej gry nie udało się wyjechać zwycięsko z ciężkiego i grząskiego boiska w Sobolowie.

 

 

 

W przerwie zimowej zawodniczki Starówki przebywały na tygodniowym obozie kondycyjnym w Hańczowej,którym był dla nich zarówno obozem wytrzymałościowym jak i psychicznym.

 

 

 

Po przerwie zimowej przyszedł czas na mecz finałowy, który zawodniczki Starówki rozegrały z Bronowianka Kraków –bardzo ostrym egzaminatorem, gdyż dziewczęta uległy drużynie krakowskiej 9;0

Wynik ten jednak nie zdeprymował zawodniczki i po krótkiej przerwie wznowione zostały treningi z  obozem w Węgierskiej Górce.

W trakcie obozu rozegrały cztery gry kontrolne z czego trzy zakończyły się zwycięstwem Starówki, natomiast jedno spotkanie przegrały z drużyną wystepującą lidze „Mitechem” Żywiec. W obozie uczestniczyło 30 zawodniczek

 

Sezon piłkarski 2008/2009 Starówka rozpoczęła w dwóch kategoriach wiekowych tj. seniorek występujących w II lidze grupie małopolskiej oraz juniorek młodszych u-16. Sezon seniorki na półmetku zakończyly na 2. miejscu ulegając jedynie liderowi – Bronowiance Kraków
Na górze od lewej: Marek Fiut-trener, Klaudia Brej, Aleksandra Bubula, Klaudia Kalisz, Patrycja Danek, Klaudia Stanek, Mariola Sobieraj, Anna Zieliśska, Agnieszka Kubiak, Agnieszka Mitkowska

Na dole od lewej: Sabina Olchowy, Wioletta Płachta, Joanna Dobosz, Joanna Pulit, Dominika Fiut – kapitan, Lucyna Kuśmierczyk, Bożena Załubska, Paulina Pasternak.

Lp. Druzyna Mecze Pkt. Bramki
1 . Bronowianka Kraków 7 21 31:0
2. Starówka Nowy Sacz 7 16 12:6
3. Wanda Kraków 7 13 24:12
4. Moravia Morawica 7 12 20:8
5. Delta Radom 7 7 12:25
6. Naprzód Sobolów 7 7 11:12
7. Granat Skarzysko-Kamienna 7 7 15:22
8. Spartaku Razem Daleszyce 7 0 5;42

 

Troszkę gorzej się wiedzie juniorkom, które w swoje grupie zajmują 3. miejsce.

u16 – mecz przeciwko drużynie Bronowianki Kraków (Starówka w strojach biało-czerwonych).

Lp. Druzyna Mecze Pkt. Bramki
1 . Victoria Gaj 6 16 22:2
2. Bronowianka Kraków 6 16 15:2
3. Starówka Nowy Sacz 6 7 20:17
4. Andrusy Lipnik 6 4 6:4
5. Naprzód Sobolów 6 3 3:6
6. UKS Ploki 6 0 1:30

 

 

W chwili obecnej kadrę drużyny stanowi 40 zawodniczek w przedziale wiekowym od 10 do 32 lat i w dalszym ciągu przybywa adeptek piłkarskich pragnących udoskonalać swój kunszt piłkarski.

Klub swoja działalność w 90% opiera na sponsoringu osób fizycznych jak i podmiotów gospodarczych, które ubrały zawodniczki w komplety piłkarskie, ortaliony, dresy oraz doposażyły w piłki, torby oraz sprzęt do ćwiczeń. Do wiodących sponsorów naleąą:

•  Almex Zywiec – Jan Stolarczyk

•  Ceramik – Józef Mikuiec

•  Uni-Bud – Józef Rosiek

•  Firma Gastronomiczna „R AJ” – Andrzej Stawiarski

•  Ferma Drobiu „Zych” – Andrzej Zych

•  ZRB Wojciech Cempa

•  Nasza Apteka

•  Firma Produkcyjno-Handlowo-Uslugowa AQUAPLAST – Józef Ruchala

Należy nadmienić, ze zawodniczki Starówki są zauważane przez trenerów kadry Małopolski jak również kadry Polski. W ostatnim okresie czasu na testach z kadrą Polski kobiet przebywała Partycja Danek, a do kadry Małopolski zostały powołane: Wioletta Płachta, Monika Zwolenik, Katarzyna Kraczkiewicz, ponadto była zawodniczka Starówki, a obecnie Bronowianki Kraków – Maria Chojnowska występuje z orłem na piersi w reprezentacji Polski w kategorii wiekowej U-17.

W chwili obecnej kadrę drużyny stanowią: Joanna Pulit, Magdalena Jaskowiak, Wioletta Płachta, Dominika Fiut, Klaudia Stanek, Bożena Gryzło, Patrycja Danek, Klaudia Kalisz, Paulina Pasternak, Sabina Olchowy, Kinga Smolkowicz, Agnieszka Kubiak, Bożena Załuska, Monika Zieliśska, Mariola Sobieraj, Barbara Patyk, Natalia Konar, Małgorzata Batko, Joanna Dobosz, Klaudia Brej, Anna Zieliśska, Aleksandra Bubula, Agnieszka Milkowska, Monika Jaworska, Weronika Twardowska, Anna Zapart, Monika Zwolenik, Zuzanna Musiał, Agnieszka Hornik, Wioleta Myjak, Aneta Szarek, Ewa Szarek, Katarzyna Wanczyk, Joanna Wanczyk, Katarzyna Kraczkiewicz, Daria Choma, Edyta Łukaszczyk, Anita Łukaszczykoraz Paulina Saczka.